Війна за свідомість: суть та форми.

ВІЙНА ЗА СВІДОМІСТЬ: СУТЬ ТА ФОРМИ.

автор: Юрій Михальчишин
момент публікації: 12 жовтня 2018 року

Значно ширшим компонентом гібридної агресії, аніж війна інформаційна, є війна консцієнтальна – її об’єктом є свідомість. А результатом – руйнування комунікативних навичок, невміння організувати свій час, цілі, часта зміна малореалістичних планів, зниження всіх механізмів саморегулювання (прогнозування, контроль, оцінка результатів, моделювання подій).

Формою ведення такої війни є спеціальні інформаційні операції.

Спеціальна інформаційна операція (СІО) – це сукупність заходів гласного та негласного характеру, спрямованих на приховане керування процесами інформаційної сфери, включно з “створенням подій”, підпорядкована одній меті; має один об’єкт та синхронізована в часі.

ВІЙНА ЗА СВІДОМІСТЬ: СУТЬ ТА ФОРМИ.

Метою СІО, спрямованих на аудиторію власних громадян та особовий склад збройних сил, є психологічна консолідація; відповідно, метою СІО, адресованих населенню та армії країни-супротивника є формування інформаційних передумов суспільної дестабілізації та зниження здатності вести бойові дії.

Спеціальні підрозділи, що здійснюють інформаційні та інформаційно-психологічні операції, працюють в різних режимах інтенсивності залежно від оперативної обстановки та директив політичного керівництва.

У мирний час ведеться поточна робота: вивчення, накопичення та аналіз інформації про об’єкти впливу, розроблення проектів майбутніх інформаційних матеріалів для конкретних об’єктів та цільових аудиторій, організація та планування операцій, підготовка особового складу та технічних засобів.

ВІЙНА ЗА СВІДОМІСТЬ: СУТЬ ТА ФОРМИ.

У період зростання потенційної загрози ці підрозділи реалізують заходи послаблення морально-психологічної стійкості військ супротивника, операції для зниження рівня готовності до участі в бойових діях, публічне викриття агресивних намірів противника.
Безпосередньо у воєнний час підрозділи інформаційних операцій здійснюють підрив бойового духу армії противника, формують негативне ставлення населення країни-противника до власної армії, здійснюють дезінформування, підбурювання населення до непокори органам влади, підтримують політичну опозицію та допомагають формувати “п’яту колону”, забезпечуючи дружнє ставлення чужого населення до своєї армії.

Після завершення воєнного конфлікту підрозділи спеціальних інформаційних операцій займаються супроводом процесу формування окупаційної влади, виявлення сил потенційного опору, інформаційною підтримкою окупації.

Якщо замислитися, то події довколишньої реальності свідчать: проти України ворожі сили інформаційних спецоперацій задіяли вже всі етапи роботи, крім останнього.