Рюкзак парамедика


До початку російсько-української війни поняття «парамедик» у нашій країні не було. Однак складні часи стали потужним поштовхом до розвитку всього, що пов’язане з бойовими діями, зокрема й такої важливої їхньої складової, як тактична медицина. 2014 року індивідуальна аптечка у кращому разі мала вигляд підсумка, який містив усе, що вдалося купити чи зібрати, без певної системи чи стандарту, в найгіршому ж – її просто не було. Про такі «прокачані» речі, як рюкзак парамедика, взагалі не йшлося. Проте це вже у минулому. Який вигляд має сучасний рюкзак парамедика, розкаже матеріал 8-го випуску нашого журналу.

Редакція «Національної оборони» поспілкувалася з інструктором із тактичної медицини спецпідрозділу «Азов» Евером саме про медичний наплічник, його комплектацію та значення для порятунку життя на полі бою.

  • Розкажи, кого забезпечують в «Азові» медичними рюкзаками.
  • Взводних парамедиків. Ми працюємо за протоколом ТССС (Тactical Combat Casualty Care). Це загальноприйнятий світовий стандарт військової догоспітальної допомоги. Такий протокол дає нам набір маніпуляцій та чітку послідовність дій. Термінологію ТССС потрібно вивчити напам’ять, адже це полегшує співпрацю з іншими парамедиками та іноземцями, навіть якщо боєць не знає англійської мови. ТССС має три рівні: AC (All Combatants) – базовий рівень допомоги на полі бою для рядових бійців; MР (Medical Personnel) – рівень парамедика підрозділу; TacEvac – рівень евакуації. Аби отримати наплічник, треба спершу опанувати базовий рівень AC та добре скласти іспит. Далі боєць, який виявляє бажання стати парамедиком взводу, проходить посилену підготовку рівня MP. Після успішного закінчення курсу новоспечений парамедик отримує наплічник, укомплектований усім необхідним.

  • Чи носять взводні парамедики, крім рюкзака, індивідуальну аптечку?
  • Парамедик – це, насамперед, боєць, який майже нічим не відрізняється від звичайного стрільця. Як гранатометник носить із собою заряди до РПГ, автомат, патрони до нього та аптечку, так і парамедик підрозділу носить рюкзак, зброю, патрони і власну аптечку, яка розрахована лише на нього. В індивідуальній аптечці є перелік основних позицій, які використовуються першочергово. Та досвід показує, що в бойових умовах ситуація може бути непередбачуваною. Трапляються важкі політравми, тобто поранення, на які не вистачає комплектації індивідуальної аптечки. Тоді на допомогу приходить парамедик зі своїм портфелем, в якому є все необхідне для порятунку життя.

  • Чи може звичайний рюкзак бути рюкзаком парамедика?
  • Раніше будь-який рюкзак наповнювали медичним обладнанням, яке вдавалось зібрати, бо спеціальних наплічників майже не було. Часто бійці не мали підготовки і забезпечення, діставали, хто що міг, та клали в рюкзак, який був. Це трохи неправильно, тому що наплічник парамедика повинен бути максимально простим у використанні. Коли відкриваєш його, усе має бути розкладене, як на столі, у режимі досяжності руки, без купи кишень і відділень. Ну і, безумовно, парамедик повинен знати, що де лежить та для чого застосовується. Наразі, на період 2018-2019 років, у нас є максимально прості, зручні та зрозумілі рюкзаки саме для медичних цілей.

  • Чи стандартна комплектація наплічників як в «Азові», так і в інших підрозділах?
  • Так, але кожен парамедик може доповнити рюкзак відповідно до досвіду, знань, підготовки. На міжнародному рівні стандартизація теж існує, але залежно від особливостей країни, підрозділу, завдань, погодних умов вона відрізняється. Скажімо, у Фінляндії гостро стоїть питання гіпотермії через погодні умови, тому їхні парамедики акцентують саме на збереженні тепла пораненого, відповідно, трохи змінюється та доповнюється комплектація наплічника. Стандартизація дуже важлива, адже в умовах бойових дій трапляються надзвичайні ситуації, коли під час роботи з пораненим потрібна допомога інших парамедиків. У таких випадках рахунок іде на дорогоцінні секунди, які не можна гаяти, шукаючи необхідний предмет у всіх підсумках. Саме тому в «Азові» прийняли один стандарт та успішно його використовують як на передовій, так і на полігонних навчаннях. Завдяки введенню протоколу та чіткій стандартизації в нашому підрозділі вдалося запобігти не одній втраті серед особового складу.

  • Який він, рюкзак азовського парамедика?
  • Це наплічник кольору MultiCam. У базовій комплектації містить 5 середніх підсумків, один із яких – з ампульницею, та 2 великі універсальні підсумки під бинти та бандажі, а також 3 підвісні підсумки для інфузій. Має змінні лямки та пояс. Виготовлений з матеріалу Cordura. На самому рюкзаку – 2 підсумки під турнікети для швидкого доступу, підсумок для ножиць, евакуаційна стропа. Знизу прикріплені м’які ноші. Відповідно до кожного пункту алгоритму MARCH (Massive hemorrhage – масивна кровотеча; Airways – прохідність дихальних шляхів; Respiration – дихання; Circulation – циркуляція; Hypothermia – гіпотермія) в портфелі є підсумки з маркуваннями. Кожний такий підсумок містить саме ті засоби, які необхідні на певному етапі допомоги пораненому. Усі вони мають бути складені в наплічнику чітко та по порядку. Також щорічно протокол змінюється, парамедикам додається більше функцій, більше відповідальності, кількість предметів збільшується, як і розміри рюкзака.

Рівень забезпечення взводних медиків в «Азові» є одним з найкращих в Україні. В підрозділі усвідомлюють всю важливість тактичної медицини на полі бою, тому дуже відповідально ставляться до медичної підготовки як рядових бійців, так і парамедиків взводів. Це стосується і навчального процесу, і процесу підтримання навичок. А інструктори зі свого боку роблять все від них залежне, щоб кожен боєць міг надати допомогу собі чи побратиму та повернувся у стрій.

Матеріал наданий редакцією з архіву журналу “Національна оборона”. Підписатися на сторінки видання можна за посиланнями:
Twitter: https://twitter.com/natsoborona/
Facebook: https://facebook.com/natsoborona
та Telegram: https://t.me/natsoborona