Територіальна оборона на захисті країни від агресора. Латвійський досвід

21 лютого до бійців полку «Азов» зі своєю лекцією завітав гість із Латвії ‒ член партії «Національний Альянс» і голова товариства імені генерала Петеріса Радзіньша Агріс Пурвіньш. Латвієць поділився досвідом роботи територіальної оборони (Земессардзе) у своїй країні, розказав про її переваги та слабкості.

У Латвії територіальна оборона почала діяти з набуттям країною незалежності 1991 року. Тож сьогодні це велика організація зі своєю структурою, яка є частиною Національних збройних сил Латвії. За словами Агріса, їхня «народна армія» нараховує близько 8 тис. добровольців, для порівняння, кількість регулярної армії країни – близько 6 тис. Вони постійно удосконалюють свої знання та навички, використовуючи міжнародний досвід ‒ США та Данії. І готові консолідуватися для боротьби з ворогом.

Земессардзе стала основою захисту сухопутної території країни, яку виконують громадяни у вільний від основної роботи час. Більшість тероборонців ‒ це добровольці, що служать із ідейних міркувань. Підготовкою «народної армії» займаються професіонали, колишні військові та військові в запасі. Залучення до навчання колишніх військових ‒ один із важливих моментів, наголосив латвієць.

Загалом завдання Земессардзе – це участь у ліквідації наслідків аварій, пожеж і надзвичайних ситуацій, рятувальних роботах, гарантування громадської безпеки і правопорядку, а також захист території країни, бойова підтримка і підтримка дій Національних збройних сил з підготовкою особового складу для участі в міжнародних операціях.

Агріс Пурвіньш наголосив, що Латвія досі відчуває загрозу з боку Росії. Гібридна війна триває, тож мир його країни напряму залежить від безпеки та перемоги України у збройному протистоянні з агресором. І хоча Латвія є членом НАТО, в умовах реальної загрози Агріс пропонує країнам об’єднуватися у Балто-Чорноморський союз, який посилить альянс. І у випадку розпаду НАТО такий союз може бути альтернативною силою, що стане гарантом миру у Східній Європі.

Азовців зацікавив досвід Латвії у територіальній обороні, бійці постійно ставили питання гостю, а по закінченню лекції жваво обговорювали цю тему між собою.