Вони проводять майже увесь свій час разом та працюють в команді, як справді злагоджений механізм. Усе це про кінологічну службу полку «Азов», про напарників, які щодня відшліфовують свої навички.
Кінологи нашого підрозділу мають на службі 11 сторожових собак різних порід (бельгійські вівчарки (малінуа), добермани, ротвейлер та німецькі вівчарки). Кожній породі притаманні свої особливості та характеристики, необхідні для певної роботи. До прикладу, малінуа – це універсальна порода, тому їх і використовує більшість країн НАТО. Вони підходять як для пошуку по сліду, так і для затримання та конвоювання, розповідає кінолог полку «Азов» з позивним «Вівтар»:
«Добермани також мають свої плюси, бо вони дуже швидкі і на довгі дистанції – найкращі, також вони гарно відчувають запахи. Взагалі для пошуку за запахом універсалами вважаються добермани та малінуа, менше підходять ротвейлери – вони кращі для захисту, затримання або конвоювання».
Робочий день кінологи починають з настанням світлового дня – це кропітка робота, яка потребує майже повної віддачі своїм чотирилапим напарникам. Бійці залежать від біоритмів собаки, з якою потрібно проводити мінімум 3-4 години на день: годування та кілька годин звичайної собачої активності. Ще годину-дві – дресирування.
«Як собака навчається, так само швидко вона може й забувати набуті навички, тому їх потрібно постійно удосконалювати. Сама дресировка собаки залежить від підходу кінолога, який з нею працює: хтось тренує по 30 хвилин 2-3 рази на день, хтось розбиває годину по 5-10 хвилин з перервами», – продовжує Вівтар.
Цуценят починають дресирувати вже з тримісячного віку, і приблизно до шести малеча опановує певні навики та може займатися службовою діяльністю. Спочатку головне – виховання послуху. З дорослішанням псів залучають до вправ за напрямком майбутньої служби – чи то пошук вибухівки, зброї, боєприпасів, чи то розшук по сліду, захист людей, затримання злочинців тощо.
Азовські кінологи взаємодіють також і з іншими підрозділами полку, аби відпрацьовувати роботу, яка може знадобитися на фронті. Зокрема, разом зі снайперською групою собаки вчаться контррозвідки.
«Можна переграти снайпера – наші собаки дуже добре шукають бійців у засідках. Це робота в урбаністичній або лісистій місцевості. Можна використовувати собак як безшумний сповіщувач. Якщо їх облаштувати електронною технікою, вони виконуватимуть безліч корисних завдань: від викриття позиції снайпера, мін тощо до сповіщення про певну загрозу», – продовжує Вівтар.
Кінологи полку «Азов» додають: будь-яка команда дисциплінує собаку та налаштовує до вивчення наступної. Тож дресирують чотирилапих в різних стресових умовах та ситуаціях. Військові пояснюють, що навчити собаку стрибати за м’ячиком або через бордюри – не дуже важко, а от щоб вона виконувала команди та діяла правильно при різноманітних подразниках – складніше завдання. Але це дуже потрібні навички, особливо з огляду на те, що це службові пси бойового підрозділу.
Самі ж кінологи теж постійно удосконалюють свої знання, зокрема вивчають профільну літературу, яка допомагає їм у поводженні зі своїми підопічними: стримувати себе емоційно і фізично та розуміти мову собак без слів.