В «Азові» вперше відбувся спеціалізований семінар із гемотрансфузії

Азов Сурков гемотрансфузії

На гарнізоні полку «Азов» пройшов унікальний захід. Вперше в історії підрозділу відбулися збори парамедиків, на яких навчали застосовувати цільну кров на догоспітальному етапі в польових умовах. Для проведення спеціалізованого семінару було запрошено доктора медичних наук, доцента кафедри медицини катастроф та військової медицини Дніпропетровської медичної академії, офіційно сертифікованого досвідченого інструктора з курсу ТССС Дениса Суркова та його команду.

Начальник медичного пункту 1-го батальйону друг Джедай розповідає:

«Сьогодні ми зробили перший базовий крок у вивченні даного питання. Особовий склад ознайомився з маніпуляціями, необхідними матеріалами тощо. Але попереду ще багато роботи – запровадження застосування цільної крові. Загалом це проблема не стільки суто медична, скільки логістична, тому що застосовувати гемотрансфузію не є складно. Сьогодні цим займалися люди, 80 відсотків яких не має медичної освіти; свої знання та вміння вони здобули вже в полку. Тобто ця маніпуляція відповідальна і важлива, але не складна».

Для участі у семінарі вибирали бійців-парамедиків, які вже мають певний досвід та планують продовжувати розвиватися у руслі тактичної медицини. Серед них – парамедики піхотних рот, груп спеціального призначення та бійці профільних підрозділів (медичних служб). Окрім азовців, були присутні колеги з Національної гвардії та Збройних сил України.

Чому важливо вивчати питання гемотрансфузії та володіти такими навичками? Тому що це єдиний спосіб врятувати життя бійцю, в якого сталася велика крововтрата. Не завжди введення спеціальних препаратів з натрію хлориду, рінгер лактата чи гідроксиетилкрохмалю може впоратися із завданням. Це більш надійний спосіб допомогти пораненому.

«Тим більше, що у нас вже був прецедент, – зауважує друг Джедай. – Завдяки переливанню цільної крові залишився живим наш боєць, який отримав дуже важке поранення та перебував у критичному стані».

Семінар включав як теоретичні, так і практичні заняття. Пізнавальними та інтерактивними стали лекції Дениса Суркова, де бійці ставили лектору безліч запитань та значно розширили свої знання. Також усі присутні змогли самотужки провести аналізи крові на групу та резус-фактор різними способами. Під час проведення заходу, зокрема практичної частини, було враховано всі ризики та максимально дотримано усіх заходів безпеки.

Друг Чудік, начальник медичного пункту 2-го батальйону, зазначає:

«Нещодавно з’явилося оновлення протоколу ТССС, яке передбачає використання продуктів крові та цільної крові. Сьогодні ми вивчали нововведення та проводили гемотрансфузії. Також дізналися, як визначається група крові та резус-фактор, які групи сумісні та як власне здійснювати цю маніпуляцію».

За словами Чудіка, з кров’ю парамедики працювали вперше, але основну складність становила теорія. Адже практика у бійців проходить регулярно, тому самі ін’єкції, встановлення катетерів, взяття крові вони вміють робити. Тож заняття для них були непроблемними і цікавими. Далі парамедики продовжуватимуть тренуватися на гарнізонах.

Друг Джедай підсумовує:

«Ми завжди відкриті для співпраці, готові ділитися знаннями та просувати такі речі в українській армії. Сьогодні ми вперше на такому масштабному рівні підняли питання переливання крові. Це хороша тенденція, і я думаю, що в подальшому вона дасть свої плоди». План-максимум, за словами Джедая, – це забезпечення машин евакуації цільною кров’ю: «Це далека мета, до якої ми плавно будемо йти».