Жертовний подвиг, що став історією. Україна вшановує Героїв Крут


Сьогодні, 29 січня, вся Україна вшановує пам’ять полеглих в бою під Крутами. Саме цього дня 1918 року в легендарній битві проти армії більшовиків, яка наступала на Київ, українські студенти відважно пожертвували своїм життям.

Тоді війська Української Народної Республіки займали оборону між залізничною станцією «Крути» на Чернігівщині та селом Пам’ятне. 29 січня 4-тисячна більшовицька армія вступила в бій із майже 400 студентами, школярами та 20 офіцерами. У розпорядженні українців на той момент були близько 16 кулеметів і одна гармата. Нерівна кривава сутичка тривала до вечора. Утримуючи наступ, юнаки розібрали залізницю, щоб ешелони противника не потрапили до Києва. Відступаючи до ешелону, частина студентської сотні потрапила в оточення, у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію «Крути», яку уже зайняли червоноармійці. Після численних катувань 27 полонених юнаків розстріляли, наймолодшим полеглим було по 16 років.

Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

В битві під Крутами молоді хлопці без бойового досвіду власною жертвою зуміли стримати багатотисячну ворожу армію на кілька днів. Тож Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну.