Що почитати на карантині? Рейтинг книг від бійців «Азову»

книги читання рейтинг

В умовах карантину та обмеження усі, і військові не виняток, намагаються чимось себе зайняти: одні починають більше уваги приділяти спорту, інші захоплюються кулінарією, дехто підключається до різноманітних онлайн-курсів із саморозвитку. Книга – чи не головне джерело знань та інструмент, що допомагає розширити світогляд. Військові поділились своїми думками про книги, які не залишили їх байдужими. Тож пропонуємо вашій увазі рейтинг книжок від бійців полку «Азов», який точно вартий уваги.

1. «Син сонця» Джека Лондона. Письменник, яким зачитуються бійці «Азову». Друг Тор захоплюється серією книг Джека Лондона про золотошукачів: «Дуже цікаво читати про першопрохідців, про те, як вони виживали в жорстких умовах. Про їхні силу, витривалість та махінації, на які йшли заради золота». «Син Сонця» – яскравий приклад творчості класика.

2. «Чорний ворон. Залишенець» Василя Шкляра. Ще одна книга, що не залишила байдужими багатьох бійців. Друг Бір розповідає, що взагалі у захваті від творів майстра слова Шкляра, а історичний роман «Чорний ворон» вразив найбільше. В основі книги ‒ боротьба українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках. «У романі відтворюється час, коли «червоні сили» хитрістю намагалися придушити визвольний рух в Україні та пропонували амністію тим, хто погодиться здатися. Роман сповнений героїзму борців, які до останнього залишалися вірними Україні, та зрадами інших, що повірили радянські владі», ‒ ділиться Бір.

3. «Наодинці з собою» Марка Аврелія. Це філософські одкровення римського імператора, які він писав у військових походах. Боєць полку друг Поляк вважає цю книгу для себе настільною. Її потрібно читати повільно, пропускаючи крізь себе думки філософа, розповідає азовець та додає: «Книга допоможе тим, хто хоче приборкати свої думки і направити їх на щось більш цінне та істинне».

4. «В сталевих грозах» Ернста Юнґера. Мемуари німецького письменника набувають популярності серед військових. Друг Калина також рекомендує цю книжку до прочитання: «Це щоденник командира, який, мабуть, найкраще та найдокладніше описує події Першої світової війни. Це фронтові враження, які дуже точно передають ритм військового життя, у якому все відбувається миттєво – ось ти їси яєшню та смієшся з друзями, а вже за хвилину ворожа куля забрала життя твоїх побратимів».

5. «Шантарам» Ґреґорі Девіда Робертса. Бестселер, що неодноразово очолював різноманітні рейтинги, не оминув й азовців. В основу книги покладено автобіографічні події, основна частина яких відбувається в Індії. Боєць артдивізіону полку «Азов» друг Твіст розповідає: «Коли кордони та подорожі світом закриті, саме час почитати «Шантарам». Неймовірні пригоди, мандри та знайомства головного героя миттєво переносять читача у яскравий і неоднозначний вир життя в Індії. Це подорож людини від в’язниці і жебракування в міських нетрях до заможного життя в колі кримінальної еліти Бомбея. Тут є місце індійським традиціям, дружбі, коханню, небезпеці, бійкам, смерті, політичним та кримінальним розбіркам, наркокартелям, торгівлі зброєю, філософським бесідам та навіть війні в Афганістані».

6. «Повернення» Еріха Марії Ремарка. Боєць «Азову» Бір читав роман про Першу світову війну під час бойового виходу полку на Світлодарській дузі. «Я міг порівняти, що коїлось тоді і які складнощі ти переживаєш зараз. Дуже яскраво описуються у книзі труднощі, що виникають у військових, які повернулися з війни, і їм потрібно пристосуватися до мирного існування. П’ять років у нього була одна думка – вижити, а тут розпочинається спокійне, розмірене життя. Цікаво описуються саме взаємовідносини ветеранів з друзями, рідними, товаришами по зброї», ‒ розказує Бір.

7. «Саврола» Вінстона Черчилля. Боєць полку «Азов» друг Шульц розповідає: «Багато хто знає про мемуари Черчилля про Другу світову війну, які були видані у шести томах, але чомусь випускають з уваги його книгу «Саврола». За сюжетом, дії відбуваються у вигаданій Лауранії, де мають пройти вибори, країною править диктатор, тож демократи влаштовують переворот. Фабула цікава тим, що після повстання до влади несподівано приходять анархісти і країна опиняється майже на межі краху. В книзі закладено багатогранний смисл про те, що не завжди революції можуть привести до бажаного результату».

8. «Буря століть» Стівена Кінґа. В основі сюжету ‒ життя невеличкого містечка, на яке обрушився буревій, що приніс із собою страшного вбивцю. Друг Орест рекомендує містичний трилер від короля жахів та додає: «Я взагалі не дуже люблю цей жанр. Проте ціную книги, які мене заглиблюють у сюжет ‒ і ти починаєш переживати його разом із героями і відчуваєш себе ніби у тій атмосфері. Кінґ не прямо передає жахіття, якій кояться. Він викликає у тебе емоції страху».

9. «Потоп» Генрика Сенкевича. Роман заснований на історичних подіях, пов’язаних із так званим Шведським потопом. Боєць полку друг Муса розповідає: «У творі описуються часи Речі Посполитої і здебільшого йдеться про події у Польщі, але дещо торкається й України. Тут дуже яскраво змальовані битви та боротьба поляків за незалежність рідної землі».

10. «Вогні на курганах. Юність полководця» Василя Яна. Історична повість, яку пропонує друг Твіст до прочитання. Книга розповідає про одного з найзухваліших та найгеніальніших полководців усіх часів Александра Македонського. «Ти ніби поринаєш в іншу реальність. Це оповідь про молодого, цілеспрямованого та відважного завойовника Македонського, що не знає поразок, про боротьбу і кривавий розгром Персії та добровільне підкорення грекам Согдіани, яка уклала з Александром союз. Коли гортаєш книгу, в уяві дуже чітко постають грізні, могутні та відчайдушні скіфи, які вже стежать за армією Александра. А на завойованих землях починають з’являтися хвилі невдоволення, що невдовзі переростають у відкриту боротьбу», ‒ говорить Твіст.

11. «Герменевтика суб’єкта» Мішеля Фуко. Ще одна філософська праця, якою захоплюються бійці «Азову». Це зібрання курсу лекцій Фуко. «Книга розглядає практики самопізнання, культури та турботи про себе, за основу яких узяті труди давньоримських та древньогрецьких філософів», ‒ розповідає друг Агнар.

12. «Засуджений до розстрілу» Петра Патрушева. Друга книга за рекомендацією Шульца розповідає про непростий шлях самого автора мемуарів, який був засуджений «совєтами» до розстрілу. «Це історія чоловіка, який втік із Радянського Союзу, при чому дуже цікаво це зробив: він приїхав у Грузію, в Батумі, і звідти проплив морем близько 35 кілометрів до Туреччини. Цікава історія дисидента, як він готувався до втечі, як описував режим СРСР, тоталітаризм і причини своєї втечі», ‒ ділиться Шульц.

13. «Голодні ігри» Сьюзен Коллінз. Навіть якщо ви дивились фільм, знятий за цим романом, це не завадить вам насолодитися книгою, переконаний Орест: «Я дуже люблю пригодницьку літературу. І саме ця книга передає такий жанр, атмосферу боротьби за виживання. Якщо порівнювати з фільмом, то книжка доповнює і додає нових деталей. Ти по-іншому починаєш сприймати сюжет».

14. «День М» Віктора Суворова. Книги автора – це документальна публіцистика, яка розкриває усю суть строю Радянського Союзу, посилаючись на архівні документи, розповідає Муса та додає: «У творі автор продовжує низку аргументованих доказів того, що Радянський Союз готував напад на Європу, зокрема і на Німеччину, до гітлерівського вторгнення і, найімовірніше, СРСР просто трохи запізнився із втіленням свого плану».

15. «На повні вітрила» Зиновія Книша. Праця історіографа українського націоналізму ХХ століття розповідає про визвольну боротьбу 1920-х років. Азовці нещодавно отримали від видавництва «Пломінь» примірники і вже зачитуються твором автора. Бійці діляться, що книга про Українську військову організацію повертає нас до однієї з найбільш неспокійних сторінок української історії, часу вічних воєн за право існувати та господарювати на своїй землі.