Пресреліз: Повернення полонених захисників Азовсталі та процес реабілітації звільнених азовців

Повернуті з полону командири Азову

6 жовтня відбулась онлайн-пресконференція командирів Окремого загону спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України (полк АЗОВ), присвячена актуальній ситуації з приводу повернення полонених захисників Азовсталі та процесу реабілітації звільнених азовців. В заході взяли участь виконуючий обов’язки командира полку, майор Микита Надточій; перший заступник командира полку, начальник штабу, майор Богдан Кротевич; заступник командира з тилового забезпечення, капітан Іван Ігнатьєв; т.в.о. заступника командира полку по роботі з особовим складом, молодший лейтенант Ілля Самойленко.

З першого дня повномасштабного вторгнення полк АЗОВ разом з іншими бойовими підрозділами боронив Маріуполь. Бойові дії тривали 86 днів, після чого, за наказом вищого військового командування країни, захисники вийшли з Азовсталі під гарантії третіх сторін, не всі з яких були виконані. Начальник штабу, майор Богдан Кротевич, який перебував у російському полоні до 21 вересня 2022 року, розповів про обмін: «Особисто ми думали, що нас обмінюють останніми. В АЗОВі так прийнято – командир заходить на поле бою першим, а іде останнім. Це слова командира полку, підполковника Дениса Прокопенка».

Звільнені бійці з перших хвилин на свободі докладають зусиль, аби пришвидшити процес обміну полоненими та підтримати родини тих, хто досі знаходиться в полоні.

«Ми не впливали на списки тих, кого обміняли, але можемо прискорити допомогу тим, хто буде повертатись. А як військові – поповнювати обмінний фонд. Після обміну стартував великий процес з повернення оборонців Маріуполя. Це наш пріоритет – повернути та відновити кожного. Ми займаємось цим у взаємодії з міністерствами, медичними установами та благодійними організаціями», – зазначив майор Богдан Кротевич і додав: – Це важкий шлях: виснажливі бої, полон, з усіма наслідками для організму. З міркувань безпеки я не розкриватиму деталей. Захисникам необхідна реабілітація, соціалізація, повернення до боєздатного стану».

Начальник штабу полку, майор Богдан Кротевич, закликав волонтерів об’єднувати зусилля та виважено ставитися до власної комунікації. І звернувся до тих, хто вийшов з полону, та їх родичів: «Зараз не час розповідати про умови перебування в полоні. Якщо ми заслужили вашу довіру під час оборони Маріуполя, довіртесь нам і зараз. Ми робимо все можливе. Наша війна не закінчилась у Маріуполі. Ми обрали шлях боротьби за нашу Батьківщину і слідуємо йому».

Наразі, полк АЗОВ продовжує бойові дії на першій лінії в своїй зоні відповідальності. Ціль спецпідрозділу незмінна – це звільнення окупованих територій та повернення всіх захисників додому.

Виконувач обов’язків командира полку АЗОВ, майор Микита Надточій, який отримав важкі поранення під час оборони Маріуполя та був евакуйований на гелікоптері наприкінці березня 2022, повідомив про роботу полку: «Наразі, полк АЗОВ має свою зону відповідальності на південному напрямку та успішно веде бойові дії. В умовах сучасної війни, нам не вистачає танків та артилерії. Тому ми відновлюємо підрозділи танкової роти, зенітно-ракетного та артилерійського дивізіону. І чекаємо на озброєння та техніку, яку нам обіцяли. Друге по важливості – безпілотні літальні апарати та зв’язок».

Командирський склад полку АЗОВ займається матеріальною та правовою допомогою, компенсаціями та підтримкою сімей азовців.

Зокрема, забезпечення потреб полку – це зона відповідальності заступника командира з тилового забезпечення, капітана Івана Ігнатьєва. У списку задач реабілітація, лікування та забезпечення житлом тих, хто його втратив. «Зараз в лікарнях України перебуває понад 100 азовців. Для кожного складений свій план реабілітації. Паралельно проводяться юридичні процедури з відновлення документів», – зазначив капітан Іван Ігнатьєв і додав: – За мінімальними підрахунками потрібно 50 квартир. Зараз всі військовослужбовці зі своїми родинами живуть в тимчасових оселях».

Т.в.о. заступника командира полку по роботі з особовим складом, молодший лейтенант Ілля Самойленко сказав: «Я не знав, що відбувалося ці 4 місяці, але повернувся до країни, де на різних фронтах воює кожен. Майже всі 86 днів у Маріуполі ми перебували у блокаді, але з нами була Україна». Він наголосив: «21 вересня повернулась лише невелика частина  полонених, зокрема тих, хто вийшов з Азовсталі. Це лише проміжний результат. 215 це не 2500».

Командири розказали, наскільки важлива підтримка, та закликали медіа спільноту до розуміння. «З моменту перетину кордону я побачив велику зацікавленість з боку журналістів та блогерів. Ми відповімо на ваші питання, але через певний час. Не всі деталі можна зараз розкривати. Я закликаю дати бійцям спокій», – наголосив молодший лейтенант Ілля Самойленко.

«Якщо ми щось не говоримо, значить так треба. Процеси ідуть, ми співпрацюємо з усіма органами, які можуть позитивно вплинути на перебіг обміну», – повідомив начальник штабу полку, майор Богдан Кротевич. Він підкреслив: «Всі свідчення стосовно умов полону збираються Головним управлінням розвідки (ГУР), Службою безпеки України (СБУ), Прокуратурою України та Організацією об’єднаних націй (ООН), але не висвітлюються медійно, оскільки це може погіршити умови перебування полонених».

Командири полку АЗОВ виказали свою повагу і вдячність органам влади та волонтерським організаціям. Також вони зазначили, що підтримка – вагомий фактор бойових успіхів підрозділу та процесів обміну. А найбільшим стимулом визначили українську націю – єдину та непереможну, здатну на неможливе, здатну згуртувати весь світ.

Переглянути трансляцію на YouTube.

Про полк АЗОВ

Окремий загін спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України (ОЗСП «Азов» НГУ) або полк АЗОВ входить до складу 12-ї бригади оперативного призначення. Формування було створене у 2014 році як добровольчий батальйон «Азов» МВС, в листопаді 2014 року увійшло до складу НГУ.

Полк АЗОВ – елітний підрозділ, приклад звитяги та сміливості, високих стандартів вишколу та боєздатності. Перед вступом до лав полку АЗОВ, майбутні бійці проходять 15-тижневий курс підготовки по стандартах НАТО. Під час курсу рекрути опановують тактичну та вогневу підготовку, тактичну медицину, фізичну підготовку, топографію та процедуру управління підрозділом (TLP). Офіцерський склад готується за стандартом MDMP (процес прийняття військових рішень). 

Фундаментальні цінності полку АЗОВ: захист держави Україна, її незалежності та безпеки її громадян, патріотизм і відданість державі, людська гідність.

З 2014 року полк АЗОВ брав участь у численних бойових діях на сході України: протистояння та звільнення Маріуполя у червні 2014 року, бої за Іловайськ у серпні 2014 року, Павлопіль-Широкинська наступальна операція у лютому 2015 року. З жовтня 2018 до вересня 2019 року полк АЗОВ у складі БТГр виконував бойове завдання у своїй зоні відповідальності (15 км) на лінії зіткнення в районі Світлодарської дуги.

З грудня 2017 до травня 2018 року полк проводив військові операції з контрдиверсійної боротьби (КДБ), у 2019-2022 роках виконував задачі групами спеціального призначення у складі угрупування снайперської і контрснайперської боротьби (УСКБ). У лютому 2022 року полк АЗОВ керував обороною Маріуполя.

У період з 2014 до жовтня 2022 року полком АЗОВ звільнено з окупації 9 населених пунктів: Широкине, Бердянське, Водяне, Сопине, Гнутове, Лебединське, Пікузи, Павлопіль та Мар’їнка.

В період з 2014 по 2022 рік понад 1060 військовослужбовців полку АЗОВ отримали державні нагороди. Станом на вересень 2022 року, чотирьом бійцям полку присвоєно звання Героїв України.

Командир полку АЗОВ – Герой України, підполковник Денис Прокопенко.

Полк АЗОВ став всесвітньо відомим, як приклад мужності, стійкості і звитяги, під час оборони Маріуполя, у 2022 році.

Більше інформації: https://azov.org.ua/

Контакти Інформаційної служби полку АЗОВ:

polk.azov.media@gmail.com

+38 093 642 14 00